Kalistenika, choć jej nazwa brzmi tajemniczo, to aktywność fizyczna, która polega na treningu z wykorzystaniem masy własnego ciała. Doskonale wysmukla sylwetkę, poprawia gibkość, wytrzymałość i równowagę. Znana i praktykowana już w starożytności, zwłaszcza przez żołnierzy i gladiatorów, w następnych wiekach straciła znacznie na popularności. Obecnie wraca na ulice miast w wielkim stylu, głównie dzięki ćwiczeniom nazywanym street workout.

Zalety i wady kalisteniki

Największą zaleta kalisteniki jest jej prostota. Do jej uprawiania nie są potrzebne kosztowne inwestycje, skomplikowane urządzenia i maszyny. Bardziej liczą się chęci i samodyscyplina. Kalistenika ćwiczenia to przede wszystkim praca z ciężarem własnego ciała. Podczas treningów nie wykorzystuje się ciężarów zewnętrznych, co minimalizuje występowanie kontuzji takich jak naciągnięcie mięśni czy przeciążenie stawów. Niestety, to co jest największa zaletą kalisteniki, z czasem może stać się również jej wadą. Okazuje się bowiem, że podczas osiągania wyższych stopni zaawansowania, własna masa ciała przestaje stanowić wystarczający bodziec do dalszego rozwój sylwetki.

Kto może ćwiczyć kalistenikę?

Kalistenika jest dobra dla wszystkich bez względu na wiek czy predyspozycje. Ćwiczenia można dowolnie modyfikować dostosowując je do bieżącej kondycji i stanu zdrowia. Jej uniwersalność polega na tym, że odpowiedni zestaw ćwiczeń znajda tutaj zarówno zwolennicy rozbudowywania masy, jak również osoby, które chcą wzmocnić swoja wytrzymałość. Treningi nie tylko poprawią nam sylwetkę ale również doskonale wpłyną na samopoczucie, o które trzeba dbać w każdym wieku.

Gdzie można ćwiczyć kalistenikę?

Treningi kalisteniczne można przeprowadzać niemal wszędzie. Może to być lasek, park czy osiedlowe podwórko. Dzięki temu, że kalistenika ćwiczenia są powtarzalne wystarczy podstawowy zestaw do podciągania czy niewielki teren do wykonywania pompek. W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych można korzystać z fitness klubów czy siłowni wyposażonych w dodatkowe udogodnienia, które można wykorzystać do treningu.

Kalistenika – na jakie efekty można liczyć?

Wszystkie najbardziej widowiskowe ćwiczenia kalisteniczne są niedostępne dla początkujących adeptów tej sztuki. Aby osiągnąć mistrzostwo trzeba przejść wiele prostszych etapów i stopniowo wzmacniać swoje słabe punkty. Najważniejsza jest prawidłowa technika ćwiczeń oraz odpowiednia częstość ich wykonywania. Podstawą każdego treningu są: brzuszki, pompki, podciągnięcia i przysiady. Regularnie powtarzane, pozwolą na zdobycie ponadprzeciętnej siły, wytrzymałości i doskonałej muskulatury.

Banner Content