Głównym kryterium dla lamp ulicznych jest ich opłacalność. Lampy żarowe są praktycznie wykluczone z listy dla tej cechy ze względu na ich niską wydajność. Ich skuteczność świetlna wynosi nie więcej niż 13 Lm/W (lumenów na wat). Takie oświetlenie jest bardzo drogie ze względu na wysokie koszty energii.

Kolejnym ważnym kryterium dla żarówki ulicznej jest jej żywotność. W przypadku żarówek jest to tylko 1-2 tys. godzin. Tak więc nawet niska cena tego przestarzałego elementu oświetleniowego nie ratuje go – jego zastosowanie stopniowo maleje.

Lampy uliczne fluorescencyjne są bardziej ekonomiczne. W ograniczonych zastosowaniach oświetlenia ulicznego stosuje się kompaktowe lampy fluorescencyjne (znane jako energooszczędne). Skuteczność świetlna tych lamp jest dość wysoka – od 40 do 80 Lm/W. A żywotność lampy jest również dość długa – 7-10 tys. godzin. Moc produkowanych lamp jest niewielka, dlatego są one stosowane głównie na ulicach w elewacyjnych i krajobrazowych typach oświetlenia. W niskich temperaturach spada jasność świetlówek.

Do oświetlenia dróg i chodników na dużą skalę najbardziej obiecujące są lampy wyładowcze metalohalogenkowe. Ich skuteczność świetlna na poziomie mocy od 250 do 2000 W wynosi od 78 do 105 lm/W, co jest porównywalne z najbardziej ekonomicznymi urządzeniami LED.

Jakie są rodzaje oświetlenia ulicznego?

Oświetlenie uliczne dzieli się na różne typy instalacji:

  • lampy podłogowe;
  • montowane na ścianie;

Wytyczne dotyczące wyboru lampy ulicznej

Oprawy są dobierane do konkretnego zastosowania w zależności od sposobu montażu (słup, lampa podłogowa, lampa wisząca, lampa ścienna). Wymagane natężenie światła (w luksach) zależy od mocy lampy, rodzaju odbłyśnika (reflektor lub biały płaski) lub dyfuzora. Kolor strumienia można zmienić poprzez zmianę temperatury barwowej lampy lub dobór filtra w dyfuzorze.

Sprawdź inne artykuły:

Istotne jest również dopasowanie stylu oprawy do architektury domu. Tak więc, stylowy minimalistyczny oprawa dobrze pasuje do fasady nowoczesnego budynku z płaskim dachem i architektury prostokątnej, a dom o klasycznym kształcie jest bardziej odpowiednie oprawy, które przypominają zabytkowe latarnie gazowe.

Wybór konstrukcji

Najpopularniejsze rodzaje lamp ulicznych to takie, które nie tylko oświetlają teren, ale również go uatrakcyjniają. Najpopularniejsze rodzaje oświetlenia ulicznego to oprawy dekoracyjne, naświetlające i zasilane energią słoneczną.

Oprawy reflektorowe wyposażone są w żarówki halogenowe i LED o dużej mocy, które różnią się żywotnością i poziomem poboru mocy. Reflektory dobiera się również pod względem kąta rozproszenia – im jest on większy, tym większy obszar oświetlenia. Reflektory LED często wyposażone są w czujnik ruchu, który zapala urządzenie tylko wtedy, gdy w jego zasięgu znajduje się człowiek.

W doborze oświetlenia ulicznego coraz większego znaczenia nabiera grupa opraw zasilanych energią słoneczną. Występują głównie w postaci niskich słupków wciśniętych w ziemię, ale liczba wariantów rośnie. Najnowsze przykłady dają całkiem przyzwoite światło w nocy po naładowaniu w ciągu dnia. Są też reflektory, które pracują w trybie ekonomicznym z czujnikiem ruchu.

Banner Content