Miód to magazyn witamin i minerałów, które są tak niezbędne dla organizmu. Istnieje ogromna różnorodność odmian miodu, zróżnicowanych pod względem składu, właściwości i konsystencji.

Miód a cukrzyca

Ale wszystkie one mają jedną wspólną cechę: głównym składnikiem miodu jest 70-80% szybko przyswajalnych węglowodanów, takich jak glukoza i sacharoza. Dlatego też miód dość szybko podnosi poziom glukozy we krwi. W przypadku cukrzycy typu 2 miód powinien być spożywany tylko w niewielkich ilościach (nie więcej niż dwie łyżki stołowe dziennie) i tylko w porozumieniu z lekarzem, biorąc pod uwagę wszystkie cechy i nasilenie choroby.

Jeśli lekarz zezwoli na stosowanie miodu, powinien być on nadal spożywany w małych porcjach, w kilku przyjęciach (np. nie więcej niż 1 łyżeczka na przyjęcie) i najlepiej jako dodatek do głównych posiłków.

Sprawdź także:

Oczywiście należy wybierać tylko naturalny miód wysokiej jakości, bez dodatków aromatów i barwników. W przypadku cukrzycy miód powinien mieć konsystencję płynną, bez krystalizacji, np. miód kasztanowy, miód szałwiowy, miód z białej akacji czy miód wrzosowy.

A jeśli jesteś na insulinoterapii, pamiętaj, aby kierować się jednostkami chlebowymi (BE) – około 1 łyżka stołowa (lub 2 łyżeczki) miodu odpowiada 1 BE. Tak, miód i cukrzyca mogą doskonale współgrać pod warunkiem, że poziom glukozy we krwi jest kontrolowany. Oczywiście, w przeciwieństwie do cukru prostego, miód ma w swoim składzie użyteczne mikroelementy, ale podnosi poziom cukru we krwi w ten sam sposób. Jeśli więc Twój lekarz zalecił Ci unikanie „cukrów”, miód będzie wśród nich.

Spożywanie miodu i cukrzyca typu 2

Większość dostępnych obecnie miodów jest przetworzona, co oznacza, że po wyjęciu z ula są one podgrzewane i filtrowane. Z kolei miód surowy nie jest poddawany obróbce termicznej i zachowuje swoje wartości odżywcze oraz walory zdrowotne.

Kilka badań wykazało, że spożywanie miodu może zwiększyć poziom insuliny i obniżyć poziom glukozy we krwi.

W niewielkim badaniu przeprowadzonym w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA) sprawdzono, jak miód i cukier wpływają na poziom glukozy we krwi. Badanie wykazało, że 75 g miodu podnosi poziom glukozy i insuliny u osób bez cukrzycy w ciągu 30 minut. Podobny test z użyciem tej samej ilości czystej glukozy wykazał, że poziom glukozy we krwi wzrósł do wyższych poziomów. Efekt ten był podobny u osób z cukrzycą typu II.

W badaniu przeprowadzonym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, uczestnicy doświadczyli gwałtownego wzrostu poziomu glukozy we krwi, który obniżył się w ciągu 2 godzin. Ogólnie rzecz biorąc, poziom glukozy we krwi był znacznie niższy i pozostał niższy w grupie osób, które spożywały miód w porównaniu z grupą, która spożywała biały cukier. Badacze zasugerowali, że poziom glukozy we krwi poprawił się w grupie uczestników, którzy spożywali miód, co wynika z faktu, że miód podniósł poziom insuliny. To ostatnie z kolei pomaga obniżyć poziom glukozy we krwi, ponieważ insulina pomaga wiązać glukozę i eliminować ją z organizmu.

8-tygodniowe badanie przeprowadzone wykazało, że osoby, które spożywały miód przez dłuższy czas, miały wyższy poziom glukozy we krwi. Jednakże badanie wykazało również, że pacjenci z cukrzycą typu II, którzy spożywali miód, mieli obniżoną masę ciała i poziom cholesterolu we krwi.

Banner Content